Teksty zapleczowe, czyli level up

 

Dostałeś zlecenie na teksty zapleczowe? Jeżeli jesteś początkującym copywriterem możesz potraktować to jako twój mały “level up”, ponieważ są to teksty wyższej jakości o wyższej wartości materialnej niż precle, na które często adepci sztuki copywriterskiej są skazani. Tylko co to jest tekst zapleczowy i jak go napisać?

Cechy zaplecza

Teksty zapleczowe wymagają nieco więcej uwagi i skupienia niż precle. Tak jak i tamte mają ściśle określone wytyczne oraz wymagania i pełnią określoną rolę. Ich opracowanie jest jednak znacznie przyjemniejsze niż praca nad preclami, ponieważ są nieco ambitniejsze.

Teksty zapleczowe nie są przeznaczone tylko dla robotów wyszukiwarek, ale również dla ludzi. Jest szansa, że użytkownik przeglądający sieć w poszukiwaniu określonego zagadnienia, może na nie trafić. Co za tym idzie, muszą być dla tego użytkownika wartościowe, sensowne i przydatne. Nie może to być “lanie wody”, ponieważ taki tekst nie utrzyma uwagi. Musi być też rzetelny, prawdziwy i konkretny. Nie jest to jednak tekst specjalistyczny, ani taki który zostanie zamieszczony na stronie głównej klienta, dlatego też może zawierać same ogólniki, proste porady czy wskazówki.

Wytyczne

Ogólne wytyczne, którymi trzeba się kierować pisząc teksty zapleczowe to:

  • długość: 1500 – 2000 zzs,
  • słowa kluczowe w treści,
  • tytuł i treść nawiązujące do słów kluczowych, na ten sam temat,
  • poprawność językowa,
  • sensowność
  • unikalność
  • konstrukcja: 2-3 zdania wstępu, rozwinięcie, 1-2 zdania zakończenia

Jak są używane teksty zapleczowe

Teksty te zamieszczane są na tak zwanym zapleczu. Strony zapleczowe służą pozycjonowaniu głównej witryny, pełnią więc funkcję podrzędną, dlatego ich zawartość nie musi być wybitna.

Zarobki

Na zapleczu można zarobić od 2 do 6zł/1000zzs. Przy założeniu długości 2000zzs średnio początkujący copywriter jest w stanie napisać 2 takie teksty na godzinę. Jest to kwota między 4 a 12zł/na godzinę, co za dzień pracy daje: 32-96zł, czyli w miesiącu 640-1920.  Przy czym nie nastawiałabym się na tę wyższą kwotę nawet bardzo ambitnym copywriterom. Dlaczego? Pisanie przez 8 godzin dziennie, bez przerwy, jest praktycznie niemożliwe. Z kilku mniejszych przerw może uzbierać się min. godzina dziennie, a to jest co najmniej 240 zł mniej w miesiącu. Optymalnie można na tym zarobić około 1200-1400zł.

Nie są to teksty, którymi da się zarobić na życie. Są jednak dobre, gdy brakuje zleceń bardziej wartościowych, lepiej płatnych, gdy pojawia się przestój. Zlecenia na zaplecza można uzyskać od klientów indywidualnych lub na platformach typu Textbooker.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: