10 wskazówek jak tworzyć dobre teksty

Jak tworzyć dobre teksty

Jak tworzyć dobre teksty

 

Dobre teksty to nie tylko fenomenalna znajomość tematyki i umiejętność posługiwania się językiem ponad przeciętnie. Teksty internetowe czytane są w bardzo specyficzny sposób. Pierwszy etap ich weryfikacji to scrollowanie i jeżeli ten etap przejdą pomyślnie, dopiero czytane są starannie, z uwagą i zaangażowaniem. Żeby jednak scrollowanie wypadło pomyślnie, trzeba czymś przykuć uwagę czytelnika. Dlatego też teksty pisane do sieci powinny mieć szczególną konstrukcję, która pozwala na przeskanowanie ich wzorkiem. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę pisząc treści mające znaleźć się w internecie.

  1. Dobre teksty dotyczą ciekawych tematów, które są interesująco opracowane

Temat to pierwsza rzecz, na którą użytkownicy, czytelnicy zwracają uwagę. Temat decyduje, czy tekst w ogóle będzie skanowany wzrokiem. Jeżeli nie zaciekawi, nie ma co liczyć nawet na kliknięcie. Temat to zasadniczy i najważniejszy element. Jeżeli wzbudzi zainteresowanie, czytelnik kliknie w link i przejdzie do tekstu. I wówczas znów trzeba go będzie zaciekawić.

2. Lid pozwala utrzymać uwagę

Lid to kilka pierwszych zdań, które zamieszczone są pod tytułem. Powinien być stosunkowo krótki. Powinien zawierać podstawowe informacje, które uzasadniają podjęcie tematu i krótko informują o czym będzie tekst. To pierwsze zdania, na których czytelnik skupia swoją uwagę i powinny być starannie dobrane i dopasowane.

3. Nagłówki akapitów utrzymują napięcie

Kolejnym elementem, który powinien być dla czytelnika atrakcyjny są nagłówki poszczególnych akapitów. Informują o czym jest akapit, ale również stanowią swego rodzaju spis treści, zestawienie podejmowanych zagadnień. Warto się o nie postarać, ponieważ na ich podstawie czytelnik określa czy tekst zawiera informacje ważne i wartościowe, czy też czytanie będzie jedynie stratą czasu.

4. Język twojego tekstu nie tylko musi być poprawny

Oczywiście, ważne żeby był poprawny, ułatwia to czytanie i uwiarygadnia autora, jako znawcę. Ważne jednak jest też by tekst był napisany językiem odbiorcy. Jeżeli odbiorca docelowy to fachowiec i profesjonalista, język może być nieco bardziej zaawansowany, skomplikowany. Jeżeli to tekst, który ma być przyjemny do poczytania przy kawie, powinien być napisany językiem prostym, lekkim i przyjemnym, żeby zdania same wpadały do głowy.

5. W temacie zdań

Bardzo ważne jest staranne budowanie i komponowanie zdań. Dobrze żeby były krótkie, proste i jednoznacznie rozumiane. To ułatwia czytanie, a proste zdania “wpadają” w oko nawet w czasie skanowania tekstu. W ten sposób zyskujemy szanse na to, że tekst zostanie przeczytany, ponieważ “wpaść w oko” może trochę więcej niż tylko temat czy nagłówek.

Dobre teksty wymagają przygotowania

Dobre teksty wymagają przygotowania

6. Wypunktuj ważne informacje

Budowa każdego akapitu ma niezwykle duże znaczenie, w tym też ogromną rolę odgrywają wypunktowania. Takie wyliczenia:

  • wprowadzają porządek do tekstu,
  • zwracają, przykuwają uwagę,
  • pozwalają zauważyć ważne kwestie
  • powodują, że tekst jest bardziej czytelny

7. Warto cytować

Jeżeli mottem do tekstu może być ciekawy i interesujący lub przyciągający uwagę cytat, to warto go zastosować. Warto też wykorzystać takie nawiązanie w treści. To wzbogaca tekst, czyni go ciekawszym. Powoduje, że tekst jest mniej jednolity. Cytat może być też merytorycznym uzupełnieniem treści, nie tylko mottem czy przesłaniem.

8. Źródła wiedzy mogą pomóc

Jeżeli tekst jest naukowy, specjalistyczny to obecność źródeł jest w nim wręcz obowiązkowa. Jednak tekst “życiowy” również można ciekawym źródłem wzbogacić. Wystarczy nawiązać do badań naukowych, do opinii ekspertów i temu podobne. Co zyskujesz dzięki źródłom? Tekst i autor staje się bardziej wiarygodny, bardziej poważny i bardziej ekspercki. Tym samym może liczyć nawet na udostępnienia.

9. Warto dobrze kończyć

Zakończenie tekstu powinno być krótkim podsumowaniem, zestawieniem i odpowiedzią na pytanie lub zagadnienie, które podejmowane było na początku. Wielu czytelników czyta jedynie początek i koniec. Jeżeli one ich przekonają, to wówczas czytają całość. Dlatego właśnie koniec powinien być starannie opracowany. Być może to on spowoduje, że czytelnik się przy tekście zatrzyma.

10. Estetyka ma znaczenie

Dobre teksty, po napisaniu powinny zyskać atrakcyjny wygląd. Dobre teksty to nie tylko treść, to również układ i rozmieszczenie. Trzeba więc zadbać o podział na akapity, zastosować między nimi światło. Ważne słowa lub zagadnienia powinno się pogrubić. Pozwolą one przyciągnąć wzrok czytelnika i być może okażą się właśnie tym czego on w tym tekście szuka. Dobrze wyglądają również zdjęcia i grafiki w tekście. Mogą go uzupełniać lub ozdabiać.

Podsumowując, warto zadbać o pisany przez siebie tekst nie tylko pod względem merytorycznym i treściowym. Jego graficzna oprawa, układ i wykorzystanie różnych elementów (wypunktowania, cytaty, pogrubienia) mają nie mniejsze znaczenie. Często decydują wręcz o tym czy tekst zostanie w ogóle przeczytany.

20 thoughts on “10 wskazówek jak tworzyć dobre teksty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: