Gdzie szukać zleceń cz.7 – Seotxt.

Zlecenia dla copywritera dostępne są na wielu różnorodnych platformach. Warto wiedzieć, że każda z tych platform oferuje nieco inną pracę, ma inny charakter i proponuje różnego rodzaju formy czy to podejmowania zleceń, czy też ich rozliczania. Ciekawą pozycją wśród nich jest platforma seoTXT. Oferuje możliwość zarabiania na trzy różne sposoby, przy czym trzeba wiedzieć, że deklarując swoją gotowość do pracy, trzeba rzeczywiście być dyspozycyjnym, ponieważ może się zdarzyć, że z dnia na dzień zostaniemy zasypani zleceniami.

Początki z portalem

seotxt

Jak to z portalami bywa, na początek trzeba się zarejestrować. Po rejestracji system prosi o złożenie swojej aplikacji, trzeba też napisać jeden próbny tekst. Generalnie jest tak, że jeżeli obsługa portalu uzna, że warto współpracować, aktywuje konto natychmiast. Jeżeli jednak nie, to można na jego aktywację czekać nawet miesiącami. Wadą jest to, że nie otrzymuje się informacji zwrotnej, typu „za słaby był ten tekst, poćwicz i wróć za miesiąc”. Może mało delikatny, ale byłby prawdziwy. Zakładamy jednak, że udało nam się dostać do zacnego grona copywriterów piszących dla seoTXT. Wówczas musimy się zalogować i ustawić kilka istotnych parametrów, które będą niezbędne do podjęcia pracy.

Uzupełnianie profilu na stronie

Profil trzeba uzupełnić w stu procentach, ponieważ to ułatwia później pracę. Po pierwsze – moce przerobowe. Określenie ich na 5 czy 6 tys. znaków ze spacjami to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Są bowiem zlecenia na 10 tys. i możemy ich nie otrzymać. Oczywiście, ważne jest, żeby teksty były przede wszystkim jakościowe, ale poziom możliwości „znakowych” też się liczy. Co ważne, określa się moce przerobowe w trzech kategoriach:

  • zlecenia standard
  • projekty
  • express

Zlecenia standard przydziela system. Projekty, to zlecenia, do których jesteśmy zapraszani – zaproszenie można przyjąć lub odrzucić. A express to zlecenia na już. Jeżeli zlecane są do godziny 12, to trzeba je wykonać jeszcze tego samego dnia, jeżeli po 12, to termin przechodzi na kolejny dzień.

Szczegóły zleceń

Po określeniu mocy przerobowych należy określić zakres swojej działalności. Jakie teksty będziesz realizować (opisy produktów, teksty tematyczne, katalogi itp.). Do tego, określasz, w jakim języku obcym też chcesz pracować (angielski i niemiecki są do wyboru, można wybrać obydwa). I na koniec – stawki. Określasz stawki, jakich będziesz oczekiwać za przygotowanie konkretnego rodzaju tekstu w konkretnym języku.

Ustalenia dodatkowe

Należy również określić potrącenie za spóźnienie. Jeżeli copywriter nie wyrobi się w terminie, to klient może dostać tekst w niższej cenie lub całkiem za darmo. Warto zaznaczyć potrącenie – dobrze wygląda u klientów. I przy wycenianiu swojej pracy uwaga! Określana stawka zawiera prowizję dla seoTXT, która wynosi 30% (sporo). Czyli, za tekst, który ma kosztować (wg stawki) 10 zł, dostaniesz zaledwie 7, ponieważ 3 zł trzeba oddać firmie. Wiadomo, chcą przecież na tym zarobić, choć uważam, że 30% to spora prowizja. Gdy już wszystko masz ustalone i wycenione, możesz przejść do zleceń, które dzielą się na trzy rodzaje.

Zlecania dla copywritera

Po pierwsze, masz do dyspozycji zlecenia standardowe. Klient, który potrzebuje tekstów, przegląda sobie copywriterów. Ich ocenę (do niej za chwilę dojdziemy), stawki i procent potrącenia za spóźnienie. Na tej podstawie wybiera copywritera, którego oferta czy kandydatura najbardziej mu się podoba. Zlecenie zostaje przydzielone wraz z podaniem terminu oddania.

W standardzie to dwa dni. Jeżeli zlecenie przekracza moce przerobowe, może być rozłożone przez klienta na dwa zlecenia i wykonane zgodnie z możliwościami autora. Co jest tutaj moim zdaniem nie tak, to brak możliwości akceptacji przez copy.

Jeżeli zleceniodawca wybierze autora, to trzeba już pisać. Nie ma opcji, żeby odrzucić propozycję. Może być tak, że jakiś temat Ci nie podchodzi i nie chcesz się go podejmować. Tymczasem trzeba. Nawet może to być branża, którą lubisz (np. finanse), ale tematyka szczegółowa już kłóci się z Twoimi zainteresowaniami (np. chwilówki – nie każdy chce o nich pisać), to i tak trzeba to zrobić i to starannie, żeby uzyskać dobre noty. W tej grupie znajdują się również zlecenia expresowe. Są również przydzielane przez klientów, różnią się tylko terminem wykonania.

Projekty dla copywritera

Druga grupa zleceń to projekty. SeoTXT od czasu do czasu wysyła zaproszenie do projektu. W ramach projektu również trzeba przygotować teksty zgodnie z wytycznymi. Teksty przydzielane są uczestnikom projektu zgodnie z określonymi mocami przerobowymi. Jeżeli jednak copy wyrobi się ze swoją „porcją” może napisać kilka tekstów więcej, wybierając je sobie w zakładce dotyczącej danego projektu. Udział w projekcie jest dobrowolny. Można się do niego włączyć lub nie. Ważna rzecz, stawki za teksty są w projekcie odgórnie ustalone. Nie można ich zmieniać, ani negocjować. Teksty są wycenione i zgadzając się na udział w projekcie, zgadzasz się również na daną stawkę.

Trzecia opcja to w zasadzie nie tyle zlecenia ile sprzedaż posiadanych przez siebie tekstów. Jest to tak zwana giełda tekstów, na którą możesz wprowadzić opracowane przez siebie treści i odpowiednio je wycenić. Dzięki temu posiadane teksty (czy to niesprzedane, czy też napisane w tzw. wolnym czasie) można również spieniężyć. Na stronie sobie tylko leżą i czekają na zainteresowanie, więc w zasadzie można o nich zapomnieć, a klient znajdzie się sam.

Panel copywritera

Nie bez znaczenia jest też panel copywritera, który pozwala na ocenianie pracy, kontrolowanie jej i ewentualne planowanie na przyszłość. Panel wygląda tak:

zlecenia dla copywritera
zlecenia dla copywritera

Zakładki

Z lewej strony masz zakładki, które ułatwiają zarządzanie profilem. Zakładka „zlecenia” rozwija się na: zlecenia w realizacji, czyli te, które trzeba jeszcze wykonać, zlecenia do potwierdzenia, czyli oddane już zleceniodawcy i czekające na zatwierdzenie (czekają maks. tydzień, jeżeli w tym czasie zleceniodawca nic nie zrobi samodzielnie, to zlecenie z automatu zostaje zatwierdzone) oraz zlecenia zatwierdzone, czyli  lista zleceń przyjętych przez zleceniodawców i zaakceptowanych.

Zakładka „gotowe teksty” to właśnie wspomniana giełda, na którą można wstawić praktycznie wszystko. Dzięki tej zakładce można zachować kontrolę nad tym, co dzieje się ze wstawionymi tekstami.

„Projekty”, to zakładka, która pozwala zachować kontrolę nad projektami, w których bierzesz udział. Po pierwsze, tam można znaleźć listę projektów (można brać udział w więcej niż jednym), można znaleźć informacje o projekcie (oczekiwania zleceniodawcy, wytyczne, wycenę) oraz listę tematów, które w ramach projektu wymagają opracowania. Jasno, czytelnie i przejrzyście.

Zakładka „finanse” to rozliczenia. Można tam prześledzić aktualnie zarobione pieniądze – ile i za co zarobiono w danym miesiącu. Można też prześledzić wszystkie swoje umowy oraz aktualne dokumenty, dotyczące bieżącego rozliczenia.

W zakładce „ustawienia” aktualizujesz swoje dane, określasz ceny za teksty, decydujesz jakie rodzaje tekstów chcesz pisać, krótko mówiąc uzupełniasz swój profil.

Ramki z informacjami

Ciekawostką, są również trzy kolorowe ramki, które widać na screenie. Zarobione w tym miesiącu oraz historia zarobków. Pozwala kontrolować efektywność pracy na portalu. Jeżeli historia zarobków się nie zmienia na lepsze, albo nie utrzymuje na satysfakcjonującym poziomie – warto to przemyśleć. Można też kontrolować udział portalu w ogólnych dochodach ze swojej działalności, właśnie dzięki takim zestawieniom.

Ranking copywriterów

Top 10 zarabiających powstał z myślą o motywowaniu pracowników. Różnie z tym bywa, może być też frustrujący – szczególnie, jeżeli masz mało zleceń, a widzisz, że inni idą jak burza 🙂 Ocena i terminowość też jest dobrą sprawą. Jeżeli wszystkie teksty oddajesz w terminie, to oczywiście terminowość masz na 100%. Ocena jest zależna od klientów. To oni ją wystawiają. Mogą dać tylko punkty – maks 6. A mogą dać punkty wraz z komentarzem. Naturalnie, znacznie cenniejsze są te drugie, wiadomo bowiem, co się klientowi podobało, a co wzbudziło jego niezadowolenie. Można nad sobą popracować. Poniżej w dziale „ostatnie opinie” można znaleźć najnowsze oceny, jakie dostaliśmy.

Podsumowując, portal jest bardzo jasny, czytelny i przejrzysty. Zasady współpracy są jasne i proste do zrozumienia, nie ma nic tajemniczego. Kontakt z obsługą jest bardzo poprawny, nie ignorują maili, nie pomijają. Wszystkie kwestie są rozwiązywane. Zlecenia się pojawiają. Oczywiście, im wyższa ocena i niższe ceny, tym więcej ich jest, ale nie zachęcam do obniżania swoich średnich stawek. Jeżeli ktoś chce mieć dobre teksty to i tak zapłaci, a powinno się dbać o jakość naszego rynku. Warto się zarejestrować, warto stać się członkiem społeczności seoTXT. Może nie da się z tego wyżyć, a może się da – zależy od ilości zleceń i udziału w projektach. Na pewno pomoże w nabywaniu doświadczenia.

A może Ty też z nimi współpracowałeś? Masz jakieś swoje opinie? Swoje spostrzeżenia? Zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzu.

A może masz już po prostu dość poszukiwania zleceń i pisania za drobniaki? Stań się copywriterem, którego szukają klienci i czekają na jego wolne terminy! Weź udział w szkoleniu „Jak zostać copywriterem” i całkowicie odmień swoją zawodową rzeczywistość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *